Jednym z najbardziej popularnych surowców naturalnych, wykorzystywanych w budownictwie, jest granit – jego właściwości oraz duże możliwości wykorzystania pozwalają na realizowanie zróżnicowanych inwestycji. Granit to również specjalność naszej firmy – zapewniamy dostawę najlepszych produktów wykonanych z tej skały, takich jak krawężniki, kostka, płyty, schody, parapety czy kamień murowy. Polecamy poznać bliżej ten surowiec, bowiem może się okazać, że to właśnie on pozwoli Państwu na stworzenie lepszych warunków do życia i dostarczy Wam rozwiązań, które znajdą praktyczne zastosowanie w Waszym codziennym życiu.
Granit i jego właściwości
Granit to głębinowa – magmowa skała kwaśna o jawnokrystalicznej budowie, która zbudowana jest z kwarcu, biotytu, skalenia potasowego oraz plagioklazu. W skład surowca wchodzi wiele innych minerałów w mniejszych i większych ilościach. Są to muskowit, amfibole, pirokseny oraz materiały akcesoryczne. Według definicji Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych granit posiada w swoim składzie 80-100% objętościowych minerałów głównych i 0-20% minerałów akcesorycznych. Jest najbardziej pospolitą skałą magmową, występującą na świecie, która znajduje się na wszystkich kontynentach świata. Również w Polsce jej wydobycie jest powszechne, przede wszystkim w Tatrach, na Dolnym Śląsku i Ziemi Kłodzkiej. Granit jest bardzo powszechnie wykorzystywany, stanowiąc z jednej strony bardzo praktyczny surowiec do budowy, a z drugiej będąc wyjątkowym materiałem dekoracyjnym.
Surowiec ten posiada bardzo wyrazisty cios, co znacznie ułatwia eksploatowanie jego złóż i wpływa na jego lepsze wietrzenie. Pod wpływem wietrzenia tworzy skałki, bloki skalne w kształcie owalu lub kuli, kopulaste góry, zwane „głowami cukru”, a także gołoborza. W przypadku wietrzenia w warunkach dużej wilgotności i zimna, powstaje tzw. kasza granitowa.
Dlaczego granit?
Granit jest powszechnie wykorzystywany ze względu na swoje właściwości, a jego podstawową zaletą jest doskonała twardość. Jest surowcem niezwykle wytrzymałym i odpornym na zróżnicowane uszkodzenia, jest kwasoodporny, a w dodatku bardzo podatny na obróbkę – cięcie, szlifowanie, rzeźbienie czy polerowanie. Wykonana z niego powierzchnia jest niemalże niezniszczalna, a wszelkie pojawiające się na niej niewielkie rysy (w perspektywie wielu lat intensywnej eksploatacji), nie mają większego wpływu na estetykę i można je usunąć. Ponadto granit jest całkowicie odporny na działanie bardzo niskich i wysokich temperatur, niestraszne mu opady deszczu, śniegu czy gradu, a do tego nie ściera się. Surowiec jest niepalny i całkowicie ekologiczny, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że występuje w bardzo dużych blokach.
Niewątpliwym walorem granitu jest jego estetyczny wygląd, dzięki czemu wykorzystywany jest nie tylko w celach praktycznych i do budowy zróżnicowanych, trwałych obiektów czy nawierzchni, ale również pełni funkcję dekoracyjną. Zróżnicowanie kolorystyczne oraz wyrazisty wygląd sprawiają, że jest to skała sprawdzająca się w różnych miejscach i ciesząca oczy bez względu na gusta estetyczne. Granit posiada najczęściej szare odcienie, jednak może występować również w barwie białej, bladoróżowej, a nawet zielonej.
Zastosowanie granitu
Dzięki wszystkim tym zaletom, granit jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia nawierzchni ogrodowych, kostek i płyt chodnikowych, stopnic, parapetów czy murków różnego typu. W architekturze ogrodowej zastosowanie znajduje również w formie galanterii kamiennej, a także elementów małej architektury. Z surowca można tworzyć zróżnicowane meble, figury, zlewozmywaki, a także blaty kuchenne. Bardzo często spotykany jest w obiektach publicznych, gdzie współtworzy okładzinę ścian oraz posadzek. Granit wykorzystuje się również do tworzenia nawierzchni toru żużlowego oraz do wykonywania kamieni curlingowych stosowanych w mało popularnym w Polsce sporcie – curlingu. Doskonała trwałość surowca sprawia, że posiada jeszcze wiele innych zastosowań, a ich zakres jest ograniczony jedynie wyobraźnią inwestorów i producentów.
Granit w Polsce
W naszym kraju granit wydobywa się przede wszystkim na Dolnym Śląsku, Ziemi Kłodzkiej i w Tatrach, gdzie występuje na powierzchni ziemi, a także w pasie od Zawiercia do Krakowa i w regionie północno-wschodniej Polski, gdzie znajduje w głębokim podłożu. Granity eksploatuje się w naszym kraju z masywu karkonoskiego, strzelińskiego oraz strzegomskiego. Jednym z największych masywów granitowych w tej części Europy jest masyw łużycki.